20.09.2013

Tüketici adama koltuk altı kıllarını aldırır

Yaklaşık 2 ay önce yayınlanmaya başlayan, Protex’in erkek duş jeli reklam filmi, yayınlandığı tarihten itibaren tepkileri üzerine çekti. Özellikle sosyal medyada çok fazla eleştirildi ve şikayet dahi aldı.

Ancak müşteri odaklı çalışmanın önemli olduğu bu dönemde Protex eleştirilere tepkisiz kalmayarak reklam filmini değiştirdi.

Reklama gelen eleştiri ve şikayetler.
http://www.sikayetvar.com/firma/detay/protex


Reklam, anne ve çocuklar “Benim babam gerçek bir kahraman” cümlesini şarkı şeklinde söylerken, babanın güneşin altında çok fazla terlemiş bir şekilde arabayı ittirmekle uğraşmasıyla başlıyor. Ardından dış ses ürünün sevdikleri için ter döken babalar için olduğunu vurguluyor ve ürünü gösterdikten sonra arabayı ittirirken terleyen babanın banyo yaparken ürünü koltuk altına uygulamasını gösteriyor. İşte bu an reklamın en çok tepki çeken anı çünkü ekrandaki görüntü babanın kıllı koltuk altı.

Global düşün
, Yerel hareket et

Ürünün öncelikli hedef kitlesi 35 yaş üstü evli ve çocuklu, sosyo-ekonomik sınıfı B olan baba profili. Ancak bu ürünün Türkiye’de satılacağı düşünülmemiş, inanç ve kültürel özellikler arka planda tutulmuş, pazar araştırması eksik kalmış gibi…

Türk tüketici için temizlik ürünü temizliği çağrıştırmalı ve özellikle temizlik ürünü ise problemin çözümü tüketiciye sunulmalıdır. Tüketicinin aklındaki sorular reklamda giderilmelidir. Ancak Protex burada da eksik kalmış. Sorunun çözümü reklamda yok. Hatta ilk yayınlanan reklamda daha çok sorun yaratılmış.


İlkin CANKURT

Hiç yorum yok: